Madagaskarinis fudis

Foudia madagascariensis
Būrys Žvirbliniai Vada 2-4 jaunikliai
Šeima Audėjiniai Peri 14 d.
Gyvena 10 metų ir daugiau Svoris 13-20 g.
Paplitimas Madagaskaras. Introdukuota Mauricijuje, Seišelių salyne, Amiratų salose Indijos vandenyne. Neseniai aptiktas besiveisiantis Arabų pusiasalyje Omane, Bahreine. 
Minta žolinių augalų sėklomis ir grūdais, pirmenybę teikia sorų sėkloms ir posmilgėms. Dažnai pasmaguriauja žiedų nektaru. Taip pat į jų racioną įeina vorai, kandys, kietasparniai vabzdžiai, vikšrai.

Gyvena miškuose, retmiškiuose, nevengia žemės ūkio laukų, ypač ryžių plantacijų. Dėl to yra vertinami kaip kultūrų kenkėjai. Minta įvairiomis sėklomis, vegetatyvinėmis minkštomis augalų dalimis, nektaru, vikšrais, kandimis, vorais, vabalais.

Ne veisimosi sezono metu ir patinai ir patelės turi vienodą plunksnų apdarą, alyvuogių rusvos spalvos. Veisimosi apdaras pas patinus yra ryškiai raudonos spalvos. Tuomet jie labai kontrastingai skiriasi nuo patelių. Jaunikliai būna panašūs į pateles iki pirmo suaugusių šėrimosi. Subręsta 2 metų, tuomet rekomenduotina ir veisti. Veistis gali iki 10 metų amžiaus. Gyvenimo trukmė 10 ir daugiau metų. Ištvermingi paukščiai, vieni iš nelaisvėje lengvai besiveisiančių audėjų rūšių.

Patinas iš žolių kuokštų (visada renkasi žalią žolę, jei nėra, tik tuomet šiaudus ar šieną) audžia kupolo formos lizdą su įėjimu per trumpą tunelį. Šie lizdai būna prijungti prie palmių, medžių ar krūmų šakų, nendrių ar aukštų žolių kuokštų. Paprastai audžia ne vieną lizdą. Medžiaga lizdui turi būti prieinama, pasiekiama. Per metus gali išvesti 2-3 vadas. Kiekvienai naujai vadai – naujas lizdas. Patelė renkasi tinkamą lizdą ir pradeda perėti. Veisimosi sezonas nuo kovo iki spalio mėnesio. Formuoja monogamines poras, jei ne visam laikui, tai nors veisimosi sezonui.

Kūno ilgis 13 cm, kūno svoris 13- 20 g. Patinai daugiau čiulba nei patelės.

Nesubrendę paukščiai formuoja atskirus būrius, išskirtinai apaugusiose aukštais medžiais teritorijose. Pirmamečiai patinai gali  mokytis austi lizdus.