Paskelbta: 11 sausio, 2017

101 balinis vėžlys zoologijos sode užmigo žiemos miegu

Ar žinojote, kad Lietuvoje gyvena reta ir deja, nykstanti vėžlių rūšis? Tai baliniai vėžliai, kuriuos gamtoje galima aptikti Dzūkijos regione. Lietuvos zoologijos sodas dalyvauja balinių vėžliukų populiacijos didinimo programoje LIVE+, kurios metu iš netinkamose vietose padėtų kiaušinių išauginami jaunikliai iki trejų metų. Po adaptacijos jaunikliai išleidžiami į natūralią gamtą tose vietose arba netoli tų vietų, kur buvo sudėti kiaušiniai, taip gausinant mažą balinių vėžlių populiaciją. O tam, kad adaptacija pavyktų sklandžiai ir jie mokėtų prisitaikyti gamtoje, zoologijos sode vėžliukai „užmigdomi“ žiemos miegu.

Sausio 12 dieną, net 101 balinis vėžliukas pradėjo žiemoti specialiose patalpose, kur jiems buvo sukurtos specialios sąlygos ramiai, vėsiai ir tyliai praleisti žiemą. Tačiau pasiruošimas žiemojimui gana ilgas ir kantrybės reikalaujantis procesas. Lapkričio mėnesio antroje pusėje, visų jauniklių akvariumuose buvo žeminama vandens temperatūra. Šviesos ir temperatūros akvariumuose mažinimas – tai būtinos sąlygos ruošiant vėžlius ramybės periodui. Šviesusis paros laikas trumpinamas 1–2 val. per savaitę. Tuo pačiu krenta ir vandens temperatūra. Kai vandens temperatūra pasiekia 16–18 ˚C, jauniklius nustojama maitinti. Dar po poros savaičių mažyliai perkeliami į dėžes su nedideliu kiekiu vandens, ąžuolo lapais bei porolonu. Šį laikotarpį jie jau nesimaitina, nesišildo ir tampa vis lėtesni.

Baliniai vėžliukai žiemos iki pat pavasario. 73 vėžliukai, kurių amžius nesiekia vienerių metų, žiemos apie 12 savaičių, o 28 vyresni vėžliukai ilsėsis dar ilgiau – 14 savaičių.

Iš viso nuo 2011 metų Lietuvos zoologijos sodas į gamtą paleido net 292 balinius vėžlius.