Paskelbta: 1 balandžio, 2016

Atnešėte gyvūnams maisto? – palikite čia!

Kovo 22 dieną prie Lietuvos zoologijos sodo buvo pastatytos spalvingos dėžės ir tai sukėlė labai daug diskusijų. Šiuo naujausiu projektu susidomėjo ir žurnalistai, ir radijo stočių atstovai. Tai netikėta, keista, naujoviška, priešiška, įdomu ir dar daug visokių epitetų būtų galima sugalvoti. Tačiau labai norėtume, kad šio projekto žinutė būtų suprasta teisingai.

EAZA (Europos zoologijos sodų ir akvariumų asociacija) priklausančiuose zoologijos soduose visoje Europoje yra griežtai draudžiama šerti gyvūnus, dėl labai aiškių priežasčių. Visų pirma, gyvūnų racionus sudaro tai išmanantys specialistai, atsižvelgdami į kiekvieną gyvūną, kokių ir kiek maistinės vertės produktų jam reikia, apskaičiuojant jo vienos dienos racioną. Tai sudėtingas mokslas, reikalaujantis išsamių biologinių žinių apie gyvūną. Daugeliu atvejų yra gaminami specializuoti pašarai pagal gyvūnų rūšių poreikius. Todėl kiekvienas atneštas kąsnis, paduodamas nepaisant draudžiamųjų ženklų, gyvūnui kelia sveikatos problemų: jis priauga svorio, kemšasi skrandis, sutrinka žarnyno gerųjų bakterijų pusiausvyra ir dar daug kitokių simptomų, kurie gali sukelti rimtas sveikatos problemas. Kita labai didelė problema yra grupėmis gyvenančių gyvūnų hierarchijos ardymas. Tik silpniausioje pakopoje esantys gyvūnai bando užmegzti ryšį su žmonėmis ir jiems paduotas skanėstas gali juos pražudyti, nes jų gentainiai, valdantys būrį, puola silpnesnį savo gentainį, paėmusį skanėstą. Tai dvi pagrindinės priežastys, dėl ko zoologijos soduose yra griežtai draudžiama šerti gyvūnus.

Dauguma lankytojų taip tikisi gauti daugiau gyvūno dėmesio, jam duodant maistą ar erzinant gyvūną, prikišant įvairiausius daiktus, beldžiant į stiklus – tačiau ar tikrai to norite, atėję į zoologijos sodą? Visgi tai edukacijos vieta, kurioje norima žmones supažindinti su gyvūnų biologija. Todėl tylus gyvūno stebėjimas suteiktų daug daugiau naudos.

Remiantis Europos zoologijos sodų praktika, pastatėme dėžę prie įėjimo, siekdami atkreipti dėmesį į gyvūnų šėrimo problemą ir pateikdami alternatyvą – jei lankytojai išeidami iš namų nesusimąsto ir visgi atsineša maistą, kuriuo ketina šerti gyvūnus, paliktų jį dėžėje ir nebeįsineštų į zoologijos sodo teritoriją. Lietuvos zoologijos sodo gyvūnai turi pilnavertiškai sudarytą mitybos racioną, produktai perkami iš ekologiškų ūkių, o ne apipurkšti chemikalais iš prekybos centrų, egzotiniams gyvūnams pašarai siunčiami net iš Vokietijos ar Lenkijos. Maisto dėžė atsirado ne todėl, kad mums trūksta pašaro, o tik tam, kad skatinant pilietiškumą, galėtume užtikrinti zoologijos sode gyvenančių gyvūnų gerovę.

Visos šios rekomendacijos mūsų darbuotojams buvo perduotos EAZA mokymų akademijos organizuoto seminaro metu, į kurį specialistai Sally Binding bei Matt O‘Leary atyko iš Didžiosios Britanijos.

Dedame pastangas, kad pakeistume lankytojų įprotį šerti zoologijos sodo gyvūnus savo atsineštu maistu. Tikimės, kad jei nežinojote, kad to daryti negalima ir atnešėte kokio maisto gyvūnams, pamatę prie sodo kasų pateiktą informaciją apie neigiamą lankytojų šėrimo įtaką gyvūnams, susimąstysite ir maistą paliksite tam skirtoje dėžėje. Ačiū už supratingumą.