Paskelbta: 18 sausio, 2017

Ąžuolyno parko gyventojoms – specialus namelis zoologijos sodo teritorijoje

Sausis, vienas iš šalčiausių metų mėnesių, todėl užklupus žiemai, Lietuvos zoologijos sodas imasi gražios iniciatyvos. Ilgamečių sodo rėmėjų sumeistrautame specialiame namelyje bus maitinamos miesto voverės, kurios dažnai užsuka į svečius iš šalia esančio Ąžuolyno parko.

Nors voverės miško žvėreliai, bet jų galima aptikti ir parkuose, miestų bei gyvenviečių želdiniuose, kur yra aukštų medžių. Darbuotojai pastebėjo, kad voverės iš netoliese esančio Ąžuolyno parko zoologijos sode apsilanko kone kasdien. Sodo teritorijoje gausu ąžuolų, pasodinta keletas graikinių riešutų, todėl atėjus rudeniui voverės yra ypač dažnos viešnios. Dar rudenį sodo fotografei pavyko įamžinti, kaip voverės iš maišų „pasisavina“ surinktus graikinius riešutus. Stebint rudenį sode besilankančias voveres, Plėšriųjų žinduolių skyriaus darbuotojams kilo mintis ąžuole pakabinti specialiai voverėms skirtą namelį ir jame maitinti voveres šaltuoju metų periodu.

Voverės minta spygliuočių ir kitų medžių sėklomis, pribrendusiais riešutais, gilėmis, vaisiais, uogomis, grybais, medžių ir krūmų pumpurais, jaunais ūgliais, žieve, kerpėmis, žolių sėklomis. Sausį prasidėjus šalčiams ir gausiai pasnigus, miesto voverėms itin sudėtinga susirasti tinkamo maisto. Sodo darbuotojai dar rudenį kreipėsi su prašymu į liaudies meistrą Aurimą Mineikį, kuris sumeistravo dviaukštį voverėms maitinti skirtą specialų namelį. Aurimas Mineikis jau yra pagaminęs specialius namelius korsakams, liūtės Molės užimtumui skirtą žaislą, todėl neatsisakė padėti įgyvendinti ir šią gražią iniciatyvą.

Pagamintą namelį zoologijos sodo darbuotojai nusprendė kabinti, artėjant sausio 21 d. – oficialiai Voverių išsaugojimo dienai. Pasaulinė voverių diena minima lapkričio 17 d. , ją švenčia dauguma zoologijos sodų. Tačiau sauso mėnuo yra pats sunkiausias metas voverėms, todėl Šiaurės Amerikos laukinių gyvūnų reabilitacijos centro darbuotoja Christy Hargrove 2001 m. sugalvojo ir pradėjo švęsti Voverių išsaugojimo dieną, ragindama žmones žiemą lankytis parkuose ir riešutais maitinti miesto voveres.

Zoologijos sodo darbuotojai tikisi, kad ši idėja voveraitėms patiks ir jos dažnai lankysis bei maitinsis pakabintame namelyje, o sode besilankantys gyvūnų mylėtojai galės matyti laisvai teritorijoje lakstančias voveres. Ateityje planuojama tokių namelių pagaminti daugiau. Ištisus metus zoologijos sodo teritorijoje lankosi gausus būrys voverių, todėl Kaune įsikūrusio zoologijos sodo darbuotojai kviečia geros valios žmones, norinčius padėti voveraitėms išgyventi šaltuoju metų sezonu, sumeistrauti namelius pagal specialius kriterijus. Susisiekus būtų paaiškinta, kaip pagaminti voverėms tinkamą namelį.