Paskelbta: 6 vasario, 2020

Baliniai vėžliukai jau pabudo iš žiemos miego!

Net 108 baliniai vėžliukai, kurie spalio mėnesį buvo iškasti iš dėčių Metelių ir Veisiejų regioniniuose parkuose, po kelis mėnesius trukusio žiemos miego, jau plaukioja, maitinasi ir ruošiasi paleidimui į gamtą!

Gamtoje baliniai vėžliai žiemos metu žiemoja vandens telkinių dugne, įsirausę į dumblą. Lietuvos zoologijos sode vėžliukai žiemoja tam specialiai paruoštoje patalpoje, kur ramu, vėsu ir jų miego niekas netrikdo. Tačiau užmigdyti vėžliukus žiemos miegui nelengvas ir daug žinių reikalaujantis darbas.

Jau lapkričio mėnesio antroje pusėje visų jauniklių akvariumuose pamažu žeminama vandens temperatūra, trumpinamas šviesusis paros laikas. Kai vandens temperatūra pasiekia 16–18 laipsnių, jauniklius nustojama maitinti. Dar po poros savaičių mažyliai perkeliami į dėžes su nedideliu kiekiu vandens, ąžuolo lapais bei porolonu. Žiemojimo metu vėžliukai nesimaitina, nesišildo ir tampa vangūs.

Žiemos miegas vėžliukams yra būtinas, kad jie sėkmingai adaptuotųsi ir mokėtų prisitaikyti gamtoje, į kurią paaugę, sustiprėję ir pasiruošę iššūkiams, grįš jau vasaros pradžioje.

Baliniai vėžliai įrašyti į Tarptautinę ir Lietuvos raudonąsias knygas ir yra saugomi visose Europos Sąjungos šalyse. Lietuvos zoologijos sodas, kartu su partneriu, Metelių regioninio parko direkcija, nuo 2017 m. spalio 17 d. įgyvendina projektą „Gamtosauginių bei gamtotvarkinių priemonių įgyvendinimas išsaugojant ir pagausinant balinių vėžlių ir raudonpilvių kūmučių populiacijas“, kurio tikslas – pagausinti nykstančių rūšių populiacijas, vykdant individų veisimo ir buveinių tvarkymo darbus.