Paskelbta: 17 gegužės, 2018

Didžiausių Lietuvos girių kačių ilgasis gimtadienis

Pavasaris – jauniklių metas, bet taip pat tai yra ir gimtadienių metas. Vieni ypatingi Lietuvos zoologijos sodo gyventojai – lūšys, švenčia gimtadienius visos kartu.

Šiuo metu zoologijos sode galima aplankyti tris lūšių poras, šešias kates. Vyriausias iš lūšių – Girinis, gegužės 19 dieną švęs garbingą penkiolikos metų jubiliejų. Lūšys nelaisvėje gali sulaukti dvidešimties metų, taigi Girinis yra jau gerokai perkopęs į antrąją gyvenimo pusę. Jo gyvenimo draugė Pūkutė yra vyriausia mergina tarp zoologijos sode gyvenančių lūšių. Jai šiemet, taip pat gegužės 19 dieną, sukaks 12 metų. Girinis į zoologijos sodą atkeliavo iš Telšių miškų urėdijos, o Pūkutė, iš kaimyninės Latvijos zoologijos sodo. Kitos keturios lūšys švęs trejų, devynių (2 lūšys), vienuolikos metų gimtadienius gegužės 20, 22, 24, 26 dienomis. Taigi laukia vienas ilgas katiniškų gimtadienių maratonas.

Lūšys meilės ir šilumos ieškoti pradeda dar ankstyvą, šaltą pavasarį. Jų ruja vyksta vasario – kovo mėnesiais. Šių kačių porose serenadas dainuoja ne vaikinai, bet merginos. Patelės kniaukia panašiai kaip mūsų naminės katės, tik gerokai balsingiau ir taip jas randa patinai. Išgirdę kniaukimą, didesnėse populiacijose pas vieną patelę gali atklysti keli patinai. Šie pešasi tarpusavyje, kuriam pavyks tapti išrinktuoju. Patelė su patinu kartu būna tik tol, kol susiporuoja, taigi jų medaus mėnuo gana trumpas. Nėštumas trunka 67–75 dienas. Jaunikliai gimsta paprastai jau gerokai atšilus – gegužę. Vėlyvą pavasarį gamtoje jau yra atsiradę ir kitų gyvūnų jauniklių, kuriuos mamai lūšiai yra lengviau sumedžioti ir išmaitinti savo vaikus. Vadoje būna nuo 1 iki 5 jauniklių. Lūšiukus patelės užaugina vienos. Jaunikliai tampa savarankiški jau kitą pavasarį.

Lietuvos zoologijos sodo prižiūrėtojai jau ruošia sveikinimus, pakuoja dovanas mūsų lūšims. Ateikite ir Jūs, pasveikinkite didžiausias Lietuvos girių kates su gimtadieniu.