Paskelbta: 29 kovo, 2021

Inkilus paukščiams svarbu ne tik kelti, bet ir tinkamai juos prižiūrėti

Ankstyvą pavasarį Lietuvos zoologijos sode buvo suorganizuota inkilų valymo talka. Kaip teigia nuo vaikystės paukščių gyvenimu besižavintis ir šiuo metu zoologijos sodo paukščių skyriuje dirbantis gyvūnų prižiūrėtojas Romas: „Inkilus valyti yra ne mažiau svarbu, nei juos iškelti. Geriausias laikas tai daryti rudenį, kuomet paukščiai jau išperėję jauniklius. Tačiau tai galima atlikti ir ankstyvą pavasarį prieš paukščiams sugrįžtant ir ruošiantis perėti.“

Retas paukštis išsivalo savo inkilą. Dažniausiai jie suka vieną lizdą ant kito, kol inkilas prisipildo ir tampa ankštas. Toks inkilas tampa nesaugus perėti, nes paukščiai prie pat inkilo landos tampa lengvu grobiu plėšrūnams. Ilgą laiką nevalytuose inkiluose veisiasi įvairūs parazitai, skruzdės ir kiti neprašyti įnamiai. Tokiuose lizduose nebeperi nei vienas paukštis. Dėl šių priežasčių iškėlus inkilą derėtų nepamiršti ir juo pasirūpinti.

Talkos metu buvo išvalyta virš trisdešimt zoologijos sode kabančių inkilų. Visuose inkiluose buvo rasta įvairių gyvūnų buvimo žymių. Ne vieną inkilą zoologijos sode iš paukščių yra nusisavinusios pūstauodegės voverės. Kad inkile apsigyveno būtent jos, galima spręsti iš ratu dantimis praplatintos inkilo landos. Voverės lizdas šiltas ir minkštas, jo vidus išklotas minkštais augalais. Atidžiau patyrinėjus voverių lizdus juose galima rasti ir įvairių siūlų, audinių atraižų.

Voverės susuktas lizdas

Labai dailius lizdus inkiluose suka didžiosios zylės, jų lizdai kruopščiai susukti iš samanų. Lizdo vidus dėl šilumos išklotas vilna, kurią zylės tikriausiai pripešė nuo besišeriančių zoologijos sodo gyvūnų. Visai kitokius lizdus suka varnėnai. Jų lizdai grubūs, sudėti iš stambesnių šakelių, lapų. Viename iš inkilų buvo rastas varnėno lizdas susuktas iš zoologijos sode gyvenančių paukščių plunksnų, tarp kurių ir vanago, muskusinės anties, šarkų ir kitų sparnuočių plunksnos.

Inkilų valymas ne tik priemonė ilgiau džiaugtis sparnuočių draugija savo kaimynystėje, bet ir puiki edukacinė veikla siekiant susipažindinti su paukščių įvairove ir jų gyvenimo ypatumais. Kviečiame pasižiūrėti nuotraukų iš inkilų valymo dienos albumą ir daugiau sužinoti kokias istorijas iš paukščių ir kitų gyvūnų gyvenimo savyje slepia nevalyti inkilai.