Paskelbta: 28 liepos, 2018

Kur dingsta dryžiai?

Jei kalbame apie dryžius, tikriausiai pirmiausia prieš akis iškyla zebras ar tigras. Tik zebrams nėra grėsmės išnykti, taip, kaip didžiausioms pasaulio katėms – tigrams.

Šiandien, liepos 29 dieną, minime pasaulinę tigrų dieną. Ši diena minima dar tik 8 metus. 2010 m. Sankt Peterburge vyko pasaulinė konferencija dėl tigrų išsaugojimo, jos metu buvo nuspręsta minėti šią tigrų dieną. Bet nežinia ar turime dėl ko labai džiaugtis. Manoma, kad gamtoje gyvenančių tigrų visame pasaulyje yra išlikę tik apie 3200. Duomenys nėra patys naujausi ir sunku juos atnaujinti, nes tigrai gyvena milžiniško dydžio teritorijose, kurios gali siekti nuo 25 iki 45 tūkst. hektarų. Ką tikrai žinome, kad 4 tigro porūšiai (balio, javos, kaspijos, pietų kinijos tigrai) iš 9 porūšių jau yra išnykę. O likę 5 tigro porūšiai (amūro, indo-kinijos, malaizijos, sumatros, bengalijos tigrai) taip pat grėsmingai nyksta.

Pagrindinės tigrų nykimo priežastys yra: gyvenamos teritorijos mažėjimas ir brakonieriavimas. Plečiantis palmių plantacijoms, daugėjant kelių, užtvankų, kitaip žmonių naudojamų plotų tigrų gyvenamosios teritorijos tampa vis labiau padalintos ir netgi atskirtos minėtų barjerų vienos nuo kitų. Tigrai sunkiau susiranda partnerį ar grobį. Taipogi dėl nelegalios kitų gyvūnų medžioklės tigrams vis sunkiau susirasti maisto. Brakonieriai medžioja ir pačius tigrus, dėl to, kad Kinijoje neretai atsiranda žmonių manančių, kad tigrų kūno dalys turi medicininių savybių. Kartais tigrai yra medžiojami tik dėl to, kad nesusiradę maisto atklysta į žmonių ūkius.

Lietuvos zoologijos sode gyvena 2 amūro tigrai – Norda ir Edas. Amūro tigras yra didžiausias tigro porūšis. Šie gyvūnai gali sverti iki 300 kg, o kūno ilgis gali siekti 3,3 m. Norda yra 12 m. tigrė. Valdingo charakterio, gražaus sudėjimo, gana drąsi nors bijanti griaustinio. Ji mielai vaikšto po voljerą ir leidžia ja grožėtis lankytojams. Edas yra 7 m. patinas, nors stambesnis už Nordą, perimti iniciatyvą leidžia patelei. Jis panašesnis į laukinį tigrą ir lankytojams retai pavyksta jį pamatyti. Manoma, kad pasaulyje, laukinėje gamtoje yra likę vos keli šimtai šio porūšio tigrų atstovai.

Užsukite į zoologijos sodą ir pasidžiaukite mūsų dryžuotais gyventojais – amūro tigrais.