Paskelbta: 26 rugsėjo, 2016

Lietuvos zoologijos sodo žirafyne įdiegta nauja ventiliacijos sitema

Zoologijos soduose visame pasaulyje, žirafos yra vienos iš lankomiausių gyvūnų tiek vaikų, tiek suaugusiųjų tarpe. Šie egzotiški, aukščiausi pasaulio gyvūnai yra bandos gyvūnai. Lietuvos zoologijos sode gyvenantis žirafos patinas Griaustinis jau kuris laikas gyvena vienas, todėl Griaustiniui reikalinga pora.

Norint atvežti antrą žirafą į Lietuvos zoologijos sodą, buvo iškilusi problema: patalpos, kuriose apsigyvens šis gyvūnas, turi atitikti itin aukštus vidinių patalpų ventiliavimo reikalavimus. Lietuvoje vasaros yra gana trumpos ir Kauno zoologijos sode gyvenančios žirafos didžiąją vėsesnio ir šaltojo periodo dalį praleidžia vidinėse patalpose. Norint, kad žirafas lankytojai matytų ir žiemą, dėl žirafų ir lankytojų saugumo, lankymo koridorius buvo įstiklintas, todėl perpus sumažėjo patalpos tūris. Aukštaūgių gyvūnų gerovei užtikrinti, naudojami gana įvairūs natūralūs pakratai, tokie kaip: šiaudai, pjuvenos, kvarcinis smėlis. Šėrimui naudojami taip pat gana dulkantys pašarai, tai šienas, vantos (džiovintos šakos). Dėl žirafų maitinimo ir priežiūros specifikos bei sumažėjusio ploto, patalpoje kur gyvena žirafa Griaustinis labai padidėjo dulkių koncentracija. Per savaitę ant įvairių paviršių susidarydavo iki centimetro dulkių sluoksnis. „Norėdami pas mus laikomas žirafą apsaugoti, pasitarę su specialistais nutarėme, kad mūsų žirafą galėtų išgelbėti moderni patalpos ventiliavimo sistema. Būsimai patalpos ventiliavimo sistemai mes iš karto iškėlėme keletą gana sudėtingų reikalavimų. Kadangi žirafos yra Afrikos žemyno gyventojos, vienas iš reikalavimų buvo toks, kad patalpoje oro temperatūra negali nukristi žemiau +20 ºC“, – įvardijo patalpų ventiliacijos kriterijus Kanopinių žinduolių skyriaus vedėja Rimgailė Pėtelytė-Brazaitienė. Pasikonsultavus su specialistais, paaiškėjo, kad tokios sistemos įdiegimas žirafų vidinėse patalpose kainuos apie 6 300 eurų. Tai dideli finansiniai ištekliai, kurių sodo biudžete nebuvo numatyta. Todėl į pagalbą atėjo rėmėjai iš privataus sektoriaus.

Kaune įsikūręs vidaus patalpų kartodromas „Kartlandas“ savo antrojo gimtadienio proga nusprendė įteikti dovaną Kaunui ir dėmesį atkreipė į mieste esantį zoologijos sodą. Susisiekę su zoologijos sodo specialistais ir sužinoję apie žirafų patalpos problemas, „Kartlandas“ nusprendė globoti žirafą ir padėti išspręsti patalpų ventiliacijos klausimus. „Būdami aukščiausiai (t.y. 4 aukšte) Lietuvoje įsikūrusiu kartodromu nusprendėme, kad remti norime būtent zoologijos sodo aukštaūgį, kuris kartu atspindėtų ir kartodromo idėją – nebijoti mąstyti kitaip, tad ir teikti savo paslaugą neįprastomis sąlygomis – arčiau dangaus. Taip pat vėdinimo problemos kartodromui – nesvetimos. Patys turėjome sunkią užduotį – kaip įmanoma labiau pagerinti gryno oro padavimo ir ištraukimo sistemą kartodrome ir sėkmingai radę sprendimą jai – pirmiausiai galėjome rekomenduoti įmonės „ClimPro“ specialistus, kurie mielai sutiko pakonsultuoti ir pasiūlyti konkrečius techninius sprendimus zoologijos sodui.“ – pasakojo kartodromo vadovas Mantas Krivickas.

Patikimus patalpų klimato sprendimus diegiantys „ClimPro“ specialistai detaliai įsigilinę, kokius kriterijus turi atitikti įrengta ventiliacijos sistema ir supratę šios sistemos svarbą žirafai Griaustiniui, nusprendė patys prisidėti parama, įrengiant šią sistemą. „Kartlandas“ finansavo reikiamų medžiagų įsigijimą, o „Climpro“ parengė brėžinius vėdinimo sistemai įrengti bei šiuos darbus atliko nemokamai pasitelkę savo komandą. „Žirafos vidinėse patalpose buvo įrengta vėdinimo sistema, kuri užtikrins nuolatinę oro cirkuliaciją. Sumontuotas vėdinimo įrenginys – rekuperatorius, valdymo automatika optimalios temperatūros palaikymui, ortakių sistema, triukšmo slopintuvai ir kitos dalys. Įdiegus šią modernią sistemą, žirafų patalpose bus tik švarus ir tyras oras, o patalpose palaikoma pastovi patalpų temperatūra užtikrins komfortišką ir sveiką aplinką Griaustiniui“, – užtikrino įmonės direktorius Andrius Blaževičius.

Lietuvos zoologijos sode iki šiol nuo 1979 m. buvo laikytos 13 žirafų, o pastarasis patinas Griaustinis jau yra 14 zoologijos sode esanti žirafa. Modernios ventiliacinės sistemos įdiegimas šių egzotiškų gyvūnų patalpose užtikrina gyvūnų geresnę gyvenimo kokybę, o taip pat suteikia galimybę neužilgo atsivežti antrąją žirafą.