Paskelbta: 7 kovo, 2016

Mums reikia, ko jums nebereikia

Lietuvos zoologijos sodas kviečia sudalyvauti neeilinėje akcijoje – gyventojų prašoma nereikalingus ar nebenaudojamus daiktus paaukoti zoologijos sodo žvėrims. Zoologijos sodo darbuotojai prašo gyventojų mums atnešti įvairių rakandų, darbui skirtų įrankių, tuščių dėžių, statinių ir kitokių atliekamų daiktų. Tai pasak zoologijos sodo atstovų – ne šiukšlės, o zoologijos sodo gyvūnų priežiūrai būtini daiktai.

Lietuvos zoologijos sodo rinkodaros specialistė Miglė Daugnoraitė teigia, jog užsienyje ši praktika yra vykdoma jau nuo seno – „Pažengusiose valstybėse, požiūris į ekologiją gerokai pakitęs, ten niekas nenueina veltui. Senų daiktų prikėlimas naujam gyvenimui yra įprasta ir dažnai taikoma praktika zoologijos soduose. Savo zoologijos sode gyvūnų turime labai daug, jiems kasdien reikia ne vien fiziologinės, tačiau ir emocinės gerovės užtikrinimo, kurią vykdome ruošdami šėryklas, gyvūnų žaislus, užimtumo priemones. Todėl prašome savo lankytojų atliekant pavasarines talkas peržiūrėti savo sandėliukus – turbūt kiekvienas juose rastumėte nereikalingų daiktų, įrankių ir kitokių priemonių, kurias mes galėtume panaudoti savo gyvūnų užimtumui. Tai jokiu būdu nėra šiukšlės. Juk kas vienam yra jau netinkama, kitam gali būti labai naudinga“, – apie naujai taikomą praktiką zoologijos sode pasakojo M. Daugnoraitė.

Pastebima, jog tokiuose užsienio zoologijos soduose kaip Amerikoje įsikūręs zoologijos sodas „Virginia zoo“ bei kaimynystėje esantis latvių zoologijos sodas „Rigas Zodarzs“ tokias akcijas taiko nuolat, kadangi tai pigus ir paprastas būdas padėti gyvūnams, drauge išliekant draugiškiems aplinkai. Senų daiktų panaudojimas gyvūnų voljeruose yra vienas iš būdų, kaip nereikalingus daiktus atnešę gyventojai ne tik prisideda prie gyvūnų gerovės, tačiau padeda saugoti gyvąją gamtą, prisideda prie nykstančių rūšių išsaugojimo. Kasdien naudojami daiktai – plastikiniai ir stikliniai buteliai, bei stiklainiai, popieriniai laikraščiai, įvairios medžiagos, pliušiniai žaislai, vamzdžiai, žarnos ir daugelis kitų daiktų gali būti panaudojami gyvūnų užimtumo kūrimu ir gyvūnų gerovės užtikrinimui.

Kaip teigia zoologijos sodo specialistai toks gyvūnų užimtumas zoologijos sodo augintinius ne tik pralinksmina, tačiau ir padeda išlaikyti jų gerą sveikatą. Zoologijos sodo vyriausiasis biologas ir veterinarijos gydytojas Benas A. Noreikis laikosi nuomonės, kad gyvūnų užimtumas yra prioritetinė veikla zoologijos soduose. Šis principas taikomas siekiant padidinti nelaisvėje laikomų gyvūnų gerovės kokybę, suteikiant įvairius aplinkos dirgiklius, kurie yra būtini siekiant užtikrinti optimalią psichologinę ir fiziologinę sveikatą. B. Noreikio teigimu, būdai užimti gyvūnus būna įvairūs: suteikiant įvairių daiktų, kurie galėtų būti apčiuopiami letenomis, kojomis, ragais, burna, snapu. Tai skatina gyvūną tyrinėti objektą ar net su juo žaisti, suteikia galimybę gyvūnui bendrauti su kitais gyvūnais. Pasak veterinarijos gydytojo, be taikomo užimtumo stimuliacijos gyvūnai gali net susirgti – „Jei aplinka nelaisvėje gyvūnui nesuteikia šių specifinių poreikių, gali pablogėti jų fizinė bei protinė sveikata, išsivystyti nenormalus elgesys, ligos ir net ankstyva mirtis. Užimtumas yra būtinas visiems nelaisvėje laikomiems gyvūnams, nesvarbu ar jie yra zoologijos sode, ar laikomi namuose, kaip visiems įprasti gyvūnai: šuo ar katė“, – mintimis dalinosi Benas.

Lietuvos zoologijos sodo edukologė Erika Bašinskaitė kalbėjo apie tokios gyvūno elgsenos stebėjimo naudą lankytojui – „Zoologijos sodui svarbu įvairiais būdais skatinti gamtosaugines idėjas, nes kuo daugiau žmonės sužinos apie gyvūnų rūšis, mitybą, buveines, gamtoje gresiančius pavojus, tuo labiau augs žmonių sąmoningumas, kuris labai svarbus norint išsaugoti nykstančias rūšis visame pasaulyje, o jei, be viso to, atvykusieji pamato gyvūno užimtumo vieną ar kitą aspektą, tada kelionė po sodo teritoriją tampa įsimintinesnė, o mažiesiems palieka neišdildomą įspūdį ir daug emocijų”. Tokie užsiėmimai ne tik puiki pramoga lankytojams, tačiau ir naudingas laiko praleidimas. Lietuvos zoologijos sodo gyvūnams zoologijos sode nuolatos vyksta užimtumo programos, kurias stebėti gali kiekvienas atvykęs į ekskursiją zoologijos sode.

Kiekvienas norintis prisidėti prie zoologijos sodo organizuojamos akcijos jau nuo šio pavasario pradžios prie zoologijos sodo kasų gali rasti specialiai šiems daiktams skirtas dėžes. Dėžėse palikti daiktai bus skiriami gyvūnų užimtumo darbams ir padės užtikrinti gyvūnų gerovę. Zoologijos sodo specialistai kviečia visus neabejingus gyventojus peržiūrėti savo rūsius ir sandėlius ir atnešti jau nebereikalingus daiktų. Zoologijos sodas laukia įvairių daiktų – skirtingos virvės, karabinai, seni telefono aparatai, kompiuteriniai diskai, sekatoriai, keramikiniai vazonai, dirbtiniai ar natūralus augalai, vinys, replės, kibirai tėra tik maža dalis to, kas yra prašoma iš gyventojų.

Mums reikalingi daiktai:

 • Įvairiausi karabinai
 • Grandinės
 • Keramikiniai vazonai
 • Drenažiniai vamzdeliai
 • Įvairaus diametro PVC vamzdžiai
 • Įvairaus storio virvės
 • Vinys, medvaržčiai
 • Įvairios virvės
 • Jūsų namuose nebetelpantys augalai
 • Dirbtiniai augalai/gėlės
 • Stambios medžio drožlės
 • Rąstai (liepos arba drebulės)
 • O gal net turite nebenaudojamų įrankių: plaktukų, grąžtų, replių ir t.t.

Kilo klausimų? Skambinkite (+37068625444) arba rašykite (lina.gedimine@zoosodas.lt) Linai. Gal sugalvosime dar įdomesnių idėjų.

http://zoosodas.lt/remejams/_