Paskelbta: 16 gegužės, 2025
Pasaulinė nykstančių rūšių diena: kad gyvybė išliktų
Pasaulinė nykstančių rūšių diena: kad gyvybė išliktų
Įsivaizduokite mišką. Šiltą vasaros vakarą. Tarp samanų tyliai juda balinis vėžlys, o virš senų ąžuolų plasnoja juodasis gandras. Netoliese, tamsos glūdumoje, sukruta lūšis, nuošalyje ūbteli didysis apuokas. Garsai, kvapai, gyvybė – visa tai atrodo savaime suprantama, tarsi visada buvę ir liksiantys. Bet kas, jei vieną dieną to netektume?
Šiandien minima Pasaulinė nykstančių rūšių diena – diena, kai sustojame ir pažvelgiame į kartais tylantį gamtos pasaulį. Ši diena yra kvietimas susimąstyti apie nykstančias gyvūnų, augalų ir grybų rūšis, jų svarbą, tylų, bet atkaklų išlikimo siekį – ir apie mūsų, žmonių, atsakomybę.
Remiantis Tarptautinės gamtos apsaugos sąjungos (IUCN) Raudonojo sąrašo duomenimis, nuo 1998 iki 2025 metų į kritiškai nykstančių rūšių sąrašą pateko daugiau nei 3 tūkst. gyvūnų rūšių. Skaičius, kuris kelia nerimą, bet kartu – primena apie mūsų pareigą. Juk nykimas nėra pabaiga, jei į jį sureaguojame laiku.
Remiantis Jeilio universiteto mokslininkų duomenimis, kasdien pasaulyje išnyksta apie 150 rūšių. Atrodo daug? Taip. Tačiau už kiekvienos jų slypi galimybė – jei veikiame kartu, jei kuriame tinkamas buveines, jei atkuriame prarastą ryšį tarp žmogaus ir gamtos.
Šiandien yra apie 35 gyvūnų rūšys, kurios jau laikomos išnykusiomis gamtoje, bet jos vis dar gyvuoja – saugomos ir puoselėjamos zoologijos soduose ar rezervatuose. Šis faktas nėra pralaimėjimas. Veikiau tai yra viltingas priminimas, kad rūpestis ir atkaklumas gali pratęsti net ir trapiausias gyvybes.
Lietuvoje šis rūpestis taip pat tampa veiksmais. Lietuvos zoologijos sodas – viena svarbiausių nykstančių rūšių apsaugos organizacijų šalyje – drauge su partneriais Lietuvoje ir už jos ribų įgyvendina projektus, kurių tikslas ne tik išsaugoti, bet ir grąžinti gyvybę į gamtą. Džiaugiamės, jog per ne vienerius metus pavyko sėkmingai išauginti ir paleisti į laisvę įvairių gyvūnų rūšių atstovus: balinius vėžlius, raudonpilves kūmutes, niūriaspalvius auksavabalius, didžiuosius apuokus ir lūšis.
Vienas naujausių įkvepiančių pavyzdžių – tarptautinis projektas „LIFE Osmo Baltic. Senųjų ąžuolų kelias auksavabaliui Lietuvoje ir Latvijoje“. Šio vabzdžio, gyvenančio tik senuose, drevėtuose ąžuoluose, likimas trapus. Tačiau 2024 m. rudenį buvo suskaičiuota net 889 niūriaspalvio auksavabalio lervos – tai daugiau nei skaičius. Tai ženklas, kad gamta, padedama žmogaus, gali atsigauti.
Artimoje ateityje laukia dar vienas jaudinantis momentas – gegužės pabaigoje-birželio pradžioje bus skaičiuojamos šios rūšies lervos po žiemojimo. Kiek jų rasime? Kiek mažų gyvybių toliau tęs savo tylų, bet nepaprastai svarbų egzistavimą?..
Tokios sėkmės istorijos įrodo – kiekvienas veiksmas, kiekviena apsaugota rūšis, kiekvienas sugrąžintas gyvūnas turi prasmę. Kol rūpinamės, tol gyvybė tęsiasi.
Pasaulinė nykstančių rūšių diena – nėra tik datos paminėjimas. Ši diena yra raginimas mylėti, saugoti ir veikti. Kiekviena rūšis, kurią išsaugome, yra pergalė.
Saugokime tai, kas gyva. Drauge.
Šiuo metu Lietuvos zoologijos sode gyvena daugiau nei 200 skirtingų rūšių gyvūnai, iš kurių apie 50 yra įtrauktos į IUCN Raudonąjį sąrašą, o apie 60 – į Lietuvos saugomų rūšių sąrašą. Iš viso zoologijos sode gyvena apie 2,6 tūkst. gyvūnų. Čia galima susipažinti su Lietuvoje saugomomis ir nykstančiomis rūšimis – baliniu vėžliu, liepsnotąja pelėda, juoduoju gandru, didžiuoju apuoku, europiniu žalvarniu, stumbru ir kt. Taip pat su pasaulyje nykstančiais egzotiniais gyvūnais: balkaniniu vėžliu, raganose iguana, baliniu varnėnu, perukine tamarina, amūriniu tigru, tinkline žirafa, aksolotliu ir kt.
Lietuvos zoologijos sode apsilankyti galima kasdien 10.00-20.00 val. (pirmadieniais nuo 11.00 val.). Bilietus įsigyti galima iš anksto ir pigiau https://bilietai.zoosodas.lt/ arba kasose.
Atrask, pažink, išsaugok!