Paskelbta: 28 vasario, 2021

Paskelbtas Lietuvos zoologijos sodo renovacijos rangos darbų pirkimo konkursas

Vasario 26 d. žengtas didelis žingsnis į priekį Lietuvos zoologijos sodo kelyje į renovaciją. Parengus Lietuvos zoologijos sodo renovacijos projektą, paskelbtas rangos darbų pirkimo konkursas. Lietuvos zoologijos sodo renovacijos projektą parengė projektavimo bendrovė „Simper“.

Lietuvos zoologijos sodas – seniausias, nuo 1938 metų veikiantis zoologijos sodas Lietuvoje, įsikūręs Kaune. Nuo atsidarymo zoologijos sodas, kuris užima 15,66 ha parko ploto, nei karto nebuvo renovuotas. Pagrindinis renovacijos tikslas – maksimaliai pagerinti gyvenimo sąlygas gyvūnams didinant voljerų plotus, sukuriant sąlygas skirtingoms gyvūnų rūšims atsižvelgiant į jų biologiją.

„Po Lietuvos zoologijos sodo rekonstrukcijos bus laikomi tik tie laukiniai gyvūnai, kuriems reikia apsaugos. Kiekvienas gyvūnas, kuris bus laikomas zoologijos sode, „neš žinutę visuomenei“ – reikia tausoti aplinką, didinti žmonių sąmoningumą, mažinti vartojimą, kitaip zoologijos sodai bus vienintelė vieta pasaulyje išvysti kai kurias gyvūnų rūšis. Iš esmės pakeitus Lietuvos zoologijos sodo infrastruktūrą, maksimaliai užtikrinus tinkamas sąlygas gyvūnų auginimui ir laikymui, jis turėtų tapti visuomenės kultūros, švietimo bei poilsio centru“, – teigia Lietuvos zoologijos sodo direktorė Gintarė Stankevičė.

Lankytojų patogumui bus įrengtas tiltelis su bokštu skirtas sujungti viršutinę ir apatinę teritorijos dalis. Bokšte bus įrengtas liftas pritaikytas žmonėms su negalia ir patogūs laiptai. Tai padės lankytojams saugiai ir patogiai pasiekti žemutinę zoologijos sodo dalį. Kelionė į žemutinę zoologijos sodo dalį nebus nuobodi, nusileidimo take bus įrengti voljerai mažosioms katėms. Apsilankymas zoologijos sode taps patogesnis neįgaliesiems bei šeimoms su vaikiškais vėžimėliais.  Teritorija, ekspozicijų prieinamumas buvo projektuojamas atsižvelgiant į žmonių su negalia poreikius siekiant, kad kiekvienas žmogus, neatsižvelgiant į negalią, galėtų pamatyti eksponuojamus gyvūnus.

Projekto metu išlaikant pastato autentiškumą, bus renovuojamas senasis liūtų pastatas, kuris buvo pradėtas statyti dar 1954 metais. Jame įsikurs atvira lankytojams edukacinė erdvė. Prie šio pastato bus pristatytas egzotariumas, kuriame įsikurs modernios edukacinės klasės, kurių dėka edukacinės programos bus prieinamesnės dar platesnei lankytojų auditorijai. Egzotariume bus įrengti nauji terariumai, akvariumai ir kitų egzotinių gyvūnų voljerai. Bus įrengta tropinio miško zona, į kurią įėję lankytojai galės pasijusti lyg Amazonės džiunglėse.

Iš pagrindų pasikeitęs Lietuvos zoologijos sodas lankytojus džiugins ne tik atsinaujinusia išvaizda, bet ir naujomis gyvūnų rūšimis. Afrikos savana stebins ne tik žirafomis, zebrais, bet ir nauja raganosių ekspozicija. Lankytojai taip pat galės susipažinti su dar gausesne įvairovę Lietuvos laukinių gyvūnų – po ilgos pertraukos zoologijos sode vėl apsigyvens lokys bei pilkieji vilkai. Bus statomi nauji beždžionių, tigrų, kanopinių bei naminių gyvūnų pastatai ir voljerai. Mažieji zoologijos sodo lankytojai su gyvūnais artimiau susipažinti galės apsilankę „Mažylių zoo“.

Projekto „Visuomenės aplinkosauginį švietimą skatinančios infrastruktūros atnaujinimas Lietuvos zoologijos sode“ statybos vertė 18,3 mln. Eur. Lietuvos zoologijos sodo įgyvendinamas projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų. Rangos darbų konkurso laimėtojas rangos darbus turės pabaigti iki 2023 metų antro ketvirčio. Tikimasi, kad po rekonstrukcijos, Lietuvos zoologijos sodas taps vienu įdomiausių aplinkosauginio švietimo traukos objektų ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Statybų laikotarpiu zoologijos sodas bus uždarytas lankytojams, tačiau edukacinė veikla tęsis nepertraukiamai.