Paskelbta: 1 spalio, 2019

Rekordinis „vėžliakasis“!

Vakar Lietuvos zoologijos sodo darbuotojai vyko į „vėžliakasį“. Taip taip, perskaitėte teisingai, vakar iš po žemių, kartu su Metelių regioninio parko darbuotojais, iškasėme dalį vasaros pabaigoje iš kiaušinių išsiritusių vėžliukų. Iš viso – 5 dėtis, iš kurių į Lietuvos zoologijos sodą iškeliavo 42 baliniai vėžliukai. Šiais metais buvo pagerintas ir didžiausios, rastos per devynerius paskutinius metus, dėties rekordas: buvo iškasti net 17 gyvybingi vėžliukai.  Paprastai vienoje dėtyje būna 8-12 kiaušinių, iš kurių dar ir ne visi būna apvaisinti. „Dažniausiai daug kiaušinių, iš kurių išsirita smulkūs vėžliukai, deda jaunos patelės“,- įspūdingą dėtį komentavo Šaltakraujų gyvūnų skyriaus vedėja Alma Pikūnienė.

Šį rudenį buvo iškasta tik nedidelė dalis vėžliukų. Kitos dėtys buvo paliktos natūraliai vystytis gamtos sąlygomis. Maža sniego danga, staigūs temperatūrų svyravimai rudenį, žiemos metu, neigiamai įtakoja po žeme laukiančių pavasario 4-5 gramų svorio balinių vėžlių jauniklius. Deja, didelė dalis (apie 90 %) gamtoje išskilusių balinių vėžlių jauniklių neišgyvena iki pavasario. O tie, kuriems pavyksta, tampa plėšrūnų aukomis ar keliaudami į vandens telkinius papuola transporto priemonėms po ratais. Iškasti vėžliukai žiemą saugiai praleis Lietuvos zoologijos sodo balinių vėžlių jauniklių auginimo laboratorijoje, o paaugę kitų metų birželio mėnesį bus grąžinti atgal į vietas, iš kur buvo paimti.

Baliniai vėžliai – tai reliktinė ir vienintelė vėžlių rūšis, gyvenanti Lietuvos gamtoje. Šie gyvūnai įrašyti į Tarptautinę ir Lietuvos raudonąsias knygas ir yra saugomi visose Europos Sąjungos šalyse. Lietuvos zoologijos sodas, kartu su partneriu, Metelių regioninio parko direkcija, nuo 2017 m. spalio 17 d. įgyvendina projektą „Gamtosauginių bei gamtotvarkinių priemonių įgyvendinimas išsaugojant ir pagausinant balinių vėžlių ir raudonpilvių kūmučių populiacijas“, kurio tikslas – pagausinti nykstančių rūšių populiacijas, vykdant individų veisimo ir buveinių tvarkymo darbus.