Paskelbta: 13 lapkričio, 2018

Žozefina ir Bonapartas – nauji gyventojai Lietuvos zoologijos sode

Spalio 26 d. į Lietuvos zoologijos sodą iš Prancūzijos atvyko nauji gyventojai. Septynerių metų raganosių iguanų (Cyclura cornuta) pora, prieš tai gyvenusi Paryžiaus nacionaliniame gamtos istorijos muziejuje, jau apsiprato naujuose namuose ir yra pasiruošusios susitikti su zoologijos sodo lankytojais. Lietuvos zoologijos sode šios rūšies gyvūnai apsigyveno pirmą kartą.

Atvykę nauji gyventojai vardų neturėjo, todėl gyvūnų prižiūrėtojai iguanoms davė tikrai prancūziškus vardus – Žozefina ir Bonapartas. Žinoma, į vardus šie gyvūnai nereaguoja, tačiau jau pastebima, kad porelė atpažįsta savo pagrindinės prižiūrėtojos balsą. Pasak ankstesnių Žozefinos ir Bonaparto prižiūrėtojų, šie gyvūnai yra taikūs ir neagresyvūs. Iguanos prie naujų namų adaptavosi lengvai ir sklandžiai, stengiamasi išlaikyti tokį patį mitybos racioną, koks buvo joms skirtas Prancūzijoje. Salotos, špinatai, kiaulpienės ir kitos lapinės daržovės sudaro net 70 % šių gyvūnų raciono. Kur kas mažiau – apie 30 % mitybos raciono – vaisiai. Taip pat iguanos kartais paskanauja ir deserto – vabzdžių.

Raganosės iguanos – reti, saugomi gyvūnai. Šie gyvūnai įrašyti į Tarptautinę raudonąją knygą, o jų statusas gamtoje – pažeidžiami (CITES I (A). Raganosės iguanos paplitusios Ispanijoje, Karibų salose. Šie driežai daugiausiai aptinkami miško kirtimuose, sausuose miškuose, kuriems būdingos kalkakmenio pakrančių terasos ir žemyninėse žemumose esančios akmeninės buveinės. Tai dieninių driežų rūšis, mėgstanti leisti laiką uolingose atvirose vietose, kuriose nedaug augmenijos. Minta lapais, gėlėmis, uogomis ir įvairiais vaisiais. Raganosės iguanos gali padėti apie 30 kiaušinių. Užauga iki 136 cm, sveria nuo 4,5 kg iki 9 kg. Gyvena apie 15 metų.