Paskelbta: 14 liepos, 2020

Tarptautinė gyvačių diena Lietuvos zoologijos sode

Liepos 16 d. – Tarptautinė gyvačių diena. Šiais metais pirmą kartą šią dieną minėsime ir Lietuvos zoologijos sode. Gyvačių dienos tikslas – supažindinti visuomenę su gyvatėmis ir jų svarba žemėje. Net trečdalis suaugusių žmonių gyvatėms jaučia panišką baimę, kuri net turi mokslinį pavadinimą – ofidiofobija. Būtent įveikti šią baimę bei susipažinti su paslaptingu gyvačių gyvenimu ir kvies renginio organizatoriai.

Renginio dieną Lietuvos zoologijos sodo terariume, be įprastai čia sutinkamų gyvačių, galėsite pamatyti ir tas gyvates, kurios eilinę dieną lankytojams yra nematomos. Lankytojai turės progą susipažinti su įvairiomis gyvatėmis bei žalčiais, kurie turi įvairių spalvinių pakitimų, išvysti gyvates, kurios jau ilgą laiką nebuvo eksponuojamos lankytojams. Liepos 16 d. (ketvirtadienį) 11 val., 13 val. ir 14 val. vyks edukacijos apie gyvates, kurių metu jų prižiūrėtojai papasakos, ką reiškia dirbti su tinkliniais pitonais, kurie yra ilgiausios gyvatės pasaulyje ir papasakos apie kitas savo prižiūrimas gyvates. Taip pat pademonstruos savo darbo įrankius, gyvačių paliktas išnaras ir kiaušinius. Be jokios abejonės bus galimybė iš arti susipažinti ir su pačiomis gyvatėmis.

Pasaulyje priskaičiuojama virš 3 500 rūšių gyvačių, iš jų tik nedidelė dalis yra nuodingų, o dar mažesnė dalis – pavojingų žmonėms. Nesižavėti šiais ropliais tiesiog neįmanoma, štai keli faktai, kurie tai įrodys:

  • Kai kurios gyvatės turi daugiau nei 200 dantų. Jos negali kramtyti, dėl to ryja visą auką, o pasvirę dantys neleidžia jai pabėgti iš nasrų.
  • Visą gyvačių kūną dengia žvynai, net ir akis! Gyvatės neriasi kas 6–10 savaičių. Žvynai sudaryti iš medžiagos, vadinamos keratinu, iš kurio sudaryti ir mūsų plaukai bei nagai.
  • Gyvatės yra šaltakraujai gyvūnai, kurie priklauso nuo aplinkos temperatūros. Saulei šviečiant ir gyvatėms įšilus, jos būna aktyvios, o temperatūrai nukritus, jos tampa vangios.
  • Nors gyvatės augimo tempas lėtėja jai senstant, gyvatė niekada nenustoja augti.
  • Apie 70 % gyvačių deda kiaušinius, tačiau 30 % gyvačių, gyvenančių šaltesnio klimato kraštuose, veda gyvus jauniklius, nes kiaušiniai, esant tokioms oro sąlygoms, paprasčiausiai sušaltų.
  • Gyvatės simbolis yra vienas iš labiausiai paplitusių ir seniausių kultūros simbolių istorijoje. Gyvatės dažniausiai atspindi gėrio ir blogio, gyvybės ir mirties dvilypumą. Senovės Lietuviai tikėjo, kad žalčiai į namus atneša laimę ir turtus.

Dar daugiau įdomių faktų apie gyvates bei žalčius išgirsite liepos 16 d. (ketvirtadienį) atvykę į renginį, skirtą paminėti tarptautinei gyvačių dienai Lietuvos zoologijos sode.