Paskelbta: 27 rugpjūčio, 2018

Ką daryti radus gamtoje maldininką?

Lietuvos zoologijos sodas sulaukia daug pranešimų apie gamtoje pastebėtus ir pagautus maldininkus. Norime gyventojus informuoti, kad tai ne iš terariumo pabėgę maldininkai, o natūraliai iš Vakarų į Lietuvą atklystantis europinis maldininkas (Mantis religiosa). Pirmą kartą Lietuvoje pastebėtas 2008 metais. Dažniausiai aplanko rugpjūčio vidury, šiemet jie pasirodė kiek anksčiau, pastebėti jau pirmosiomis rugpjūčio dienomis. Jeigu gamtoje pastebėjote maldininką, nesineškite jo į namus. Pasigrožėkite ir palikite jį gamtoje.

Tai plėšrus vabzdys, besimaitinantis įvairiais vabzdžiais. Maldininkai užauga iki 90 mm dydžio, patinėliai smulkesni, bet su ilgesnėmis antenomis. Kūno spalva šviesiai žalia. Tai nėra invazinė rūšis. Kaip jai seksis prisitaikyti prie mūsų gamtos sąlygų, parodys tik laikas. Ši rūšis įrašyta į Lenkijos Raudonąją knygą. Lietuviškos žiemos šiems gyvūnams kol kas per šaltos.

Kartais maldininkas yra painiojamas su gyvalazde. Abu šie gyvūnai slapukai, stengiasi išlikti nepastebėti, prisitaiko prie aplinkos, bet maldininkas savo apgaulia išvaizda tyko grobio ir tinkamu momentu ją puola, o gyvalazdė atvirkščiai – maskuojančia išvaizda stengiasi pasislėpti nuo plėšrūno. Gyvalazdės maitinasi augalinės kilmės maistu (aviečių, ligustro, alyvų, braškių, gervuogių lapais), o maldininkai įvairiais vabzdžiais. Pagrindinis maldininkų skiriamasis bruožas – dvi priekinės kojos su aštriais dantukais sulenktos taip, lyg melstųsi. Maldininkas priekinėmis aštriomis kojomis sugriebia ir laiko grobį.