Paskelbta: 26 sausio, 2020

Kokias optines iliuzijas kuria zebrų dryžiai?

Sausio 31 d. – Tarptautinė zebrų diena

Sausio 31 d. minima Tarptautinė zebrų diena skatina žmones domėtis šiais gyvūnai ir atkreipti dėmesį į problemas, su kuriomis jie susiduria laukinėje gamtoje. Šiuo metu pasaulyje gyvena trys zebrų rūšys: kalnų zebrai, dykumų zebrai ir savanų zebrai. Pastarieji skirstomi į tris porūšius, iš kurių vienas – Granto zebras,  gyvena ir Lietuvos zoologijos sode. Ką įdomaus slepia šio visiems gerai žinomo gyvūno dryžiai?

Zebro dryžiai – neįminta paslaptis

Egzistuoja daug versijų, kodėl zebrai yra dryžuoti. Kaip ir mūsų pirštų antspaudai, zebrų dryžiai yra unikalūs ir nerasime pasaulyje dviejų zebrų su vienodais dryžiais. Sakoma, kad šis skirtumas padeda zebrams identifikuoti vieni kitus. Juodai baltas kailio raštas padeda zebrams neperkaisti ir po karšta Afrikos saule. Balta spalva atspindi saulės spindulius, o juoda, juos visus sugeria, toks spalvų kontrastas sukuria savotišką oro cirkuliaciją, kuri veikia lyg kondicionierius. Kita teorija teigia, kad dryžiai sukuria „optinę iliuziją“, dėl kurios plėšrūnams sunku juos medžioti. Įvairių šalių mokslininkų atlikti tyrimai atskleidė, kad zebrų raštas padeda apsisaugoti ne tik nuo plėšrūnų, bet ir nuo įkyrių muselių. Laikinai nudažius karves bei arklius dryžiais, buvo nustatyta, kad vabzdžiai mieliau puldavo įprastos spalvos gyvūnus, nei papuoštus dryžiais.

Zebrai – paukščių bičiuliai

Laukinėje gamtoje zebrai turi nemažai priešų. Afrikos savanose jų tyko liūtai, hienos ir kiti plėšrūnai. Tačiau su kitais gyvūnais zebrai palaiko draugiškus santykius. Ypač jie gerai sutaria su paukščiais. Štai stručiai – didžiausi pasaulyje neskraidantys paukščiai, dažnai pastebimi zebrų kompanijoje. Kilus įtarimui, šie gyvūnai įspėja vieni kitus apie gresiantį pavojų ir taip abi rūšys turi didesnius šansus išlikti. Buivoliniai varnėnai, dar vieni zebrų, žirafų, buivolų ir kitų stambių Afrikos žinduolių bičiuliai. Šie nedideli rusvos spalvos paukščiai su ryškiais snapais minta įvairiais parazitais: blusomis, utėlėmis ar kirmėlėmis, randamomis žaizdose. Snapu, lyg žirklėmis, šukuodami gyvūnų kailį, šie paukščiai sulesa visus nepageidaujamus kailio įnamius. Įdomu, kad šie paukščiai be baimės lenda net į gyvūnų šnerves ar ausis. Ten jie ieško ausų sieros, kuri, kaip mano mokslininkai, padeda pagerinti virškinimą.

Nykstantys Afrikos simboliai

Žmonių ūkinė veikla yra pagrindinė priežastis, dėl ko nyksta šie simboliniai Afrikos gyvūnai. Medžioklė bei natūralių buveinių naikinimas yra pagrindinės priežastys, dėl kurių zebrų skaičius kasmet mažėja. Pasak Pasaulinės gamtos apsaugos organizacijos, dykuminiai zebrai įrašyti į Tarptautinę raudonąją knygą, kaip nykstantys gyvūnai, jų likę tik apie 1,956 suaugę individai. Kalnų zebrai laikomi pažeidžiama rūšis, jų likę apie 34,979 suaugę individai. Savanų zebrų populiacija kol kas išlieka didžiausia, jų laukinėje gamtoje yra apie 150–250 tūkst. ir į Tarptautinę raudonąją knygą jie įrašyti kaip rūšis, kuriai yra iškilusi grėsmė.

Zebrai Lietuvos zoologijos sode

Lietuvos zoologijos sode šiuo metu gyvena 3 savaniniai Granto zebrai: 23 m. senjoras patinas, vardu Rojus, jis atvyko iš Beekse Bergen safari parko Nyderlanduose ir dvi jo dukros, gimusios Lietuvos zoologijos sode – 9 m. Audra ir 19 m. Dryžė. Prižiūrėtojai pasakoja, kad tai labai socialūs ir smalsūs gyvūnai, kurie noriai tyrinėja aplinką ir žaidžia su įvairiomis užimtumo priemonėmis, kurias šiems gyvūnams gamina prižiūrėtojai. Ankščiau minėtų paukščių zebrų voljere nesutiksite, tačiau prižiūrėtojai juokiasi, jog kartais mato zebrais jodinėjančias varnas. Zebrai prieš tokias jų pramogas neturi nieko prieš.