Paskelbta: 30 balandžio, 2016

Kupranugarės jauniklei išrinkome vardą

Zoologijos sode balandžio 4-tą dieną gimė ilgai lauktas kupranugarės jauniklis. Kupranugario jauniklį atvedusi patelė, vardu Gražuolė, į Kaune esantį zoologijos sodą atvyko dar 2014 metų rudenį. Ši patelė atvyko bendru Olandijos Mierlo bei Lietuvos zoologijos sodų sutarimu, kaip pora Kaune gyvenančiam patinui, vardu Feniksas.

Šį jauniklį lankytojai buvo kviečiami pamatyti balandžio 30 dieną, zoologijos sode vykusioje sezono atidarymo šventėje. Šventės metu visi norintys į zoologijos sodą galėjo patekti už specialią kainą – įėjimas kainavo tik tris eurus. Gimusią kupranugarę apsilankiusieji sode galėjo ne tik pamatyti, bet ir pakrikštyti – šventės metu kupranugarės mažylei buvo renkamas vardas. Vardą rinko lankytojai, savo pasiūlymus rašydami ant paruoštų anketų ir mesdami jas į bendrą visų vardų maišelį. Renginio dieną burtų keliu buvo išrinktas vardas – LOTA. Laimėjęs lankytojas, kuris pasiūlė šį vardą, turės galimybę nemokamai aplankyti zoologijos sode gyvenančią kupranugarių šeimą ir su gyvūnai susipažinti iš arčiau.

Praeitų metų pavasarį zoologijos sode taip pat gimė kupranugarė, vardu Mūza. Ši jauniklė gimė sveika, tačiau nežindė, todėl zoologijos sodo darbuotojams teko kas dvi valandas dieną ir naktį ją maitinti specialiais mišiniais, kuriuos teko gaminti, kol Mūza paaugo ir tapo savarankiškesnė. Ši jauniklė buvo atvesta kitos zoologijos sode gyvenančios patelės, vardu Maša. Dauguma Mašos jauniklių buvo įššūkis darbuotojams. Tačiau šių metų balandžio 4 dieną po 13 mėnesių kupranugariams būdingo nėštumo pasaulį išvydo Gražuolės atvesta kupranugarė, kuri daug savarankiškesnė už Mašos atvedamus jauniklius. Gražuolei šis jauniklis buvo pirmas, nes ši dvikuprė kupranugarė atvyko būdama beveik dviejų metų, o subręstą tokie gyvūnai 3–4 metų amžiaus.

Zoologijos sode gyvena net penki kupranugariai: dvi jauniklės patelės ir patinas Feniksas bei suaugusios patelės Maša ir Gražuolė. Nors šie gyvūnai priskiriami porakanopių būriui, tačiau žengdami žingsnį į žemę remiasi ne kanopomis, bet padų pagalvėlėmis. Kupranugarių prisitaikymas klimato pokyčiams išties stebina. Keliaujant smėlynais dykumų klimatas ne visada būna malonus, dažnai pasitaiko smėlio audros, staigūs temperatūrų pokyčiai. Dvikupriai kupranugariai prisitaikę ganėtinai ilgai ištverti be vandens ir maisto, nes kuprose susikaupusios riebalų atsargos yra sunkiuoju periodu panaudojamos organizmo funkcijoms palaikyti, todėl jie atlaiko sunkesnius išbandymus už daugelį porakanopių žinduolių.

Kupranugariai kartais vadinami dykumų laivais, nes sveriantys 450-690 kg, kupranugariai judėdami primena laivą, tik ne jūroje, bet ir sausumoje. Šių gyvūnų laukinė rūšis yra įtraukta į Tarptautinę raudonąją knygą ir artėja link išnykimo ribos. Tad baigiantis pavasariui nepamirškite aplankyti gausios kupranugarių šeimos. Ši kupranugarė buvo lauktas jauniklis, tačiau gimė šiek tiek anksčiau, todėl darbuotojams teko trumpam uždengti voljerą, kad gyvūnas turėtų ramią erdvę, tačiau mažylei paaugus lankytojai kviečiami atvykti ir patys pamatyti gimusią kupranugarę.

Zoologijos sodas Kaune balandžio 30 dieną jau 77-ąjį kartą pradėjo vasaros sezoną. Lietuvos zoologijos sodas šiemet savo lankytojams siūlys įvairias dovanas, kasdien vykstančius nuotaikingus užsiėmimus su gyvūnais bei nuolat vykstančius renginius, skirtus visai šeimai. Viena lankomiausių pramoginių erdvių Kaune – zoologijos sodas, kasmet pateikia naujų ir įdomių gyvosios gamtos pažinimą skatinančių programų, skirtų pažinti mus supančią gyvūniją iš arčiau.