Juodasis gandras

Ciconia nigra
Būrys GANDRINIAI PAUKŠČIAI Dėtis 3 kiaušiniai
Šeima GANDRINIAI Perėjimo trukmė 30–35 dienos
Gyvena ~ 31 metus Svoris 3 kg
Paplitimas Eurazija – nuo Pirėnų pusiasalio iki Ramiojo vandenyno, Pietų Afrika.
Buveinė dideli, drėgni mišrūs miškai šalia pelkių, vandens telkinių.
Minta smulkiomis žuvimis, varlėmis, vabzdžiais, graužikais (pelėnai, kirstukai), žvirblinių paukščių jaunikliais.

BiologijaJuodasis gandras, palyginti, yra stambus paukštis – tik šiek tiek mažesnis už baltąjį giminaitį. Suaugusio paukščio patino ir patelės galva, kaklas, pagurklis, kūno viršus juodi, plunksnos žvilga žaliu, raudonu, auksiniu atspalviu. Krūtinė, pilvas, pauodegys ir sparnų apačia balti. Snapas, kojos bei plikos odos žiedas aplink akis – raudoni.

Juodasis gandras yra atsargus ir slaptingas gūdaus miško paukštis, vengiantis žmogaus kaimynystės. Vos tik pamatęs einantį žmogų iškart nuskrenda.

Pavasarį juodieji gandrai į mūsų šalyje esančias lizdavietes sugrįžta truputį vėliau už baltuosius gandrus: kovo mėn. pabaigoje – balandžio pirmojoje pusėje. Europos juodieji gandrai žiemoja Vidurinėje ir Pietų Afrikoje, Šiaurės Indijoje, Kinijos pietuose. Migruojantys juodieji gandrai skrenda tik dieną. Per vienos dienos maždaug 10 val. šviesos paros periodo laikotarpį jie įveikia vidutiniškai 100–250 km. Per 2–3 migracijos mėnesius gandrai į vieną pusę nuskrenda 4–6 tūkstančius kilometrų, tačiau skrydyje praleidžia kiek mažiau nei tris savaites, o visą kitą laiką maitinasi arba ilsisi.

Juodieji gandrai nyksta dėl keleto priežasčių: intensyvios miškininkystės, pelkių ir miškų sausinimo, gausaus žmonių lankymosi net ir nuošaliuose miškuose, aplinkos teršimo. Reikšmingos ir mitybinių vietų grėsmės – pesticidų naudojimas ūkiuose, hidrologinio rėžimo pokyčiai, pelkių užaugimas sumedėjusia augalija. 2010-aisias metais Lietuvos ornitologų draugija pradėjo įgyvendinti tarptautinės paukščių apsaugos BirdLife International finansuojamą projektą „Juodųjų gandrų perėjimo sąlygų gerinimas“. Šio metus laiko trukusio projekto laikotarpiu buvo numatyta specialiomis priemonėmis sutvirtinti 15 juodųjų gandrų lizdų, vykdyti jų monitoringą ir įvertinti atliktų darbų efektyvumą.